Seachem logo O společnostiProduktyKde zakoupitBlogKontakt

Jak na odstranění zákalů v akváriu pomocí Seachem Purigen

Zákaly v akváriu mají různý charakter – jedná se o hnědé zákaly, zelené nebo bílé zákaly. Každý z nich je způsoben něčím jiným. Začneme zákalem hnědým, který lze odstranit velmi snadno.


Více o Seachem Purigen naleznete zde: Seachem Purigen


Hnědé zákaly

Většina kořenů po vložení do akvária začne barvit vodu do hněda. Někdy je tomu jen první měsíc, někdy i daleko déle. Zabarvení vody do hněda způsobují třísloviny uvolňující se ze dřeva.


V rostlinných akváriích však toto zbarvení vody není žádoucí. Jednak je to z estetického hlediska a pak také z toho důvodu, že hnědá voda nedovoluje dostatečnou propustnost světla vodou, čímž rostliny mohou strádat. Naopak akvaristé, kteří se snaží napodobit přesný biotop, ze kterého daný druh ryb pochází často hnědou vodu vítají, jelikož v ní některé druhy ryb žijí i ve své domovině.


Jak však hnědý nádech vody z kořenů odstranit? Velmi dobře jej dokáže odstranit Seachem Purigen. Stačí jej vložit do akvarijního filtru. Třísloviny z vody do sebe během jednoho dne nacucá a voda bude křišťálově čistá. Ukázky před a po můžete vidět níže:
Zelené zákaly

Zelené zákaly jsou způsobeny jednobuněčnými řasami, které z vody vytvoří zelenou polévku. Často se vyskytují po přehnojení nebo pokud není v pořádku biologická rovnováha celého akvária (nefunkční filtr apod.). Na zelený zákal funguje totální zatemnění nebo UV lampa. Purigen funguje i na odstranění zelených zákalů. Tady je však nutné jedním dechem dodat, že u zeleného zákalu je nutné následně odstranit i příčinu jeho vzniku. První fotografie před použitím a druhá den po použití Purigenu:Mléčné zákaly

Ty jsou způsobeny většinou tzv. nálevníkem. Vyskytují se především v nově založených akváriích, kde ještě není nastolená biologická rovnováha. Dále v akváriích, kde nefunguje správně filtr (např. je vypínán na noc) nebo po instalaci nového filtru, kdy se v něm ještě nevytvořilo dostatek filtračních bakterií. Častou příčinou vzniku tohoto zákalu je i jednorázové překrmení ryb. Často stačí dopřát akváriu více času k záběhu a dát do pořádku biologickou filtraci. Následně zákal pomalu mizí. Výrazně urychlit odstranění mléčného zákalu lze opět pomocí Seachem Purigenu, ale také případně pomocí Seachem Clarity. Často zabírá i UV lampa. Následující obrázky ukazují nasazení Purigenu na mléčný zákal. V tomto případě selhala i UV lampa. Po přidání Purigenu se však voda do druhého dne výrazně pročistila. Další den už byla voda zcela čistá:
Další srovnání jiné nádrže:
Na mléčné zákaly je vhodné používat i Seachem Clarity. Drobné mikroorganismy, které způsobují tento mléčná zákal totiž nedokáže pohltiti filtr, jelikož jsou příliš drobné a projdou jím. Seachem Clarity je dokáže shluknout dohromady a filtr je následně velmi snadno pohltí. Video tohoto můžete vidět na následujícím odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=8hdv7G7-8is


Drobné zákaly, jejich kombinace a prevence

Většina zákalů je v akváriu přítomná neustále, ale zákaly nejsou příliš viditelné. Vodu může lehounce barvit kořen, do toho troška nálevníka a voda už není křišťálově čistá. Mnoho lidí proto pozoruje výrazně čistší vodu po nasazení Purigenu, přestože se domnívali, že už jejich voda čistá je.


Purigen neodstraňuje jen zákaly, ale především všechny organické nečistoty. Co to znamená? Veškeré odpadní látky z ryb (močovina, čpavek), jejich výkaly a rozkládající se rostliny jsou okamžitě zachytávány Purigenem.


Purigen lze navíc používat neustále, jelikož jej stačí jednou za několik měsíců ponořit do SAVA, které jej zcela vyčistí.


V naší firmě už Purigen používáme neustále ve všech našich akváriích a naprostá většina zákazníků, kteří jej vyzkoušeli už jej ze svého filtru také nikdy nevytahuje. Seachemu se Purigen opravdu povedl. Ne nadarmo jej v USA používá tak velké množství lidí. Zkuste jej i Vy!


Zdroje fotografií + další info v angličtině:

http://www.ukaps.org/forum/threads/not-regenerating-purigen.35512/
http://www.plantedtank.net/forums/9-equipment/744394-eheim-canister-filter-media.html
http://www.plantedtank.net/forums/9-equipment/87793-does-purigen-work-pictures-inside.html
http://forum.practicalfishkeeping.co.uk/showthread.php?t=118692
Zobrazit produkty

Nabídka naší firmy je velmi široká a určitě naleznete přípravek, který je vhodný pro Vaše akvárium.
Pojďme si společně nabídku prohlédnout.
Zobrazit nabídku

Pro obchodníky

Jste obchodník a zaujala Vás nabídka značky Seachem?
Tak nás neváhejte kontaktovat! Pro obchodníky máme připravené zajímavé ceny, reklamní podklady a mnoho dalšího.
Kontaktujte nás